«Що? Де? Коли?» - незмінна традиція інтелектуальних ігор
Свого часу в Радянському Союзі навчилися робити якісний медіа-продукт на телебаченні, який приковував увагу глядачів усієї країни до своїх «блакитних екранів». Але стати культовими вдалося лише двом програмам – «КВК» та «Що? Де? Коли?». Ми зазирнули у всі можливі закутки історії, щоб розповісти вам сьогодні найцікавіші, і часто невідомі загалу факти про гру інтелектуалів.
Мало кому відомо, але спочатку програма «Що? Де? Коли?» мала відмінний від сучасного формат. Її ідея була досить незвичайна – вікторина мала стати справжнім змаганням між сім’ями. Але все було дуже просто, і організатори вирішили внести в загальну концепцію невеличку поправку - участь у шоу могли брати ті родини, яким випала честь носити найпопулярніші на той час прізвища – Іванови та Кузнєцови.
Командам по черзі задавали 11 запитань, і вони повинні були знайти відповіді, користуючись будь-якими підказками. Але автор програми Володимир Ворошилов, дуже скоро зрозумів, що програма приречена на провал, адже під час зйомок, які проходили в квартирах родин, царював хаос. Всі метушилися, бігали, галасували, сконцентруватися на основній ідеї програми виявилося дуже складно.
Саме тому «битва сімей» була переформатована у гру іншої направленості – інтелектуальний клуб для молоді. В нього почали запрошуваи молодих студентів, які, правильно відповідаючи на питання, отримували в якості подарунку книгу. Одним з перших ведучих, що були присутні поруч з гравцями на той час, став Олександр Масляков.
А пам’ятаєте один з головних символів вікторини – дзигу, що вказувала спочатку на знавця, що мав відповідати, а після стала методом випадкового вибору запитань? Виявляється, її прототипом була звичайна дитяча іграшка, яку автор гри – Володимир Ворошилов купив для свого маленького приятеля. Цей невеличкий вертлявий предмет настільки захопив чоловіка, що в уяві одразу стали з’являтися творчі ідеї.
Музична пауза, під час якої команда і ведучі мали можливість перевести подих, вперше з’явилася в 1979 році. За весь період існування клубу важко навіть перерахувати всіх виконавців, які з радістю приходили розважити гостей і членів інтелектуального клубу.
Вперше в прямому ефірі гра «Що? Де? Коли?» була показана в 1986 році. Глядачі отримали чудову можливість спостерігати за непідробними емоціями учасників, шукати паралельно правильні відповіді ,а пізніше навіть задати запитання в режимі реального часу. Саме тоді на столі команди став і періодично з’являтися чорний ящик, в якому за історію гри було сховано безліч цікавих предметів.
З часом гравці власним розумом змогли заробляти гроші, адже кожна правильна відповідь приносила в загальну скарбничку певну суму . Це була непогана альтернатива казино, адже «сліпа удача» в азартних закладах змінилась можливістю отримати гроші дякуючи власній ерудиції.
Після 2000-го року клуб знавців кілька разів був під загрозою закриття, але учасникам і глядачам спільними зусиллями таки вдавалося його врятувати.
В Житомирі перша гра «Що? Де? Коли?» відбулася 20 років тому, і традиція «мірятися знаннями» збереглася і до сьогодні.
20-21 травня пройде фестиваль «Дикий комар-2017», в рамках якого відбудеться щорічне змагання знавців. Любителів інтелектуальних ігор організатори з радістю запрошують повболівати за команди, та особисто взяти участь у іграх. Тому якщо вважаєте себе справжнім ерудитом, ласкаво просимо!