ТОП новина

Автор: t.vdovychenko
Чорнобиль: сила невидимого ворога
Вибух на ЧАЕС, викид неймовірної кількості радіації, тисячі життів, утворення мертвої зони або ж зони відчудження... Сьогодні минає рівно 31 рік з часу цієї страшної катастрофи. Хтось досі шукає причини вибуху, когось цікавить питання саркофагу, а знаходяться й такі екстримали, які готові віддати декілька сотень доларів для того, щоб потрапити до Чорнобильської зони та на власні очі побачити місто-привид.
Туристи, які наважилися відвідати Прип'ять, залишають досить моторошні графіті. Деякі з цих малюнків справді передають атмосферу місцевості та стають символом людей, які колись вважали це місто своїм домом. До речі, нещодавно журнал "Forbes" включив Чорнобильську зону до переліку найекставагантніших туристичних місць.
1d7065038087
Щороку цього дня виходять науково-дослідницькі проекти, художні фільми, інші програми українського виробництва, що розповідають про події тієї ночі, про долі мешканців теперішньої зони відчуження, про наслідки викиду радіації... Однак, Чорнобиль не можна вважати лише катастрофою України.
Перш за все, про аварію на ЧАЕС стало відомо 27 квітня завдяки заяві Швейцарії про підвищений рівень радіації. Також офіційні дані свідчать, що Білорусь постраждала не менше за Україну. Мешканці сусідньої держави теж зазнали евакуації та вимушені були створити свою зону відчуження, яка на сьогодні сягає близько 4 тисячі кілометрів. За кілька днів радіоактивні дощі пройшли у Ірландії, а британське міністерсво й досі лікує овець від радіоактивного забруднення. 31 рік тому ці тварини виявилися вкрай чутливими до радіації, про що свідчать хвороби більше 4 мільйонів овець. Далі більше. Радіоактивна хмара не тільки змогла охопити всю Європу, а подолала океан і дісталась до сходу США.
Chernobyl Nuclear Power Plant and shelter facility. Front view
Наслідки однієї з найбільших техногенних катастроф людства ліквідовують і сьогодні. Наразі європейська спільнота збирає кошти для створення нового, більш потужного саркофагу, а вчені всього світу сперечаються про точну кількість жертв катастрофи.
Чорнобильську трагедію називають однією з причин розпаду Радянського Союзу. Радіація як невидима страшна сила зруйнувала не лише країну, а й життя десятків тисяч родин. Хочеться сподіватися, що отриманий, навіть таким страшним способом, досвід, дозволить людству зробити висновки, щоб більше ніколи подібного не повторити.