ЦІКАВЕ

Автор: Katrin
Розквітла та буяє: фестиваль «Червона рута»
Історія фестивалю української сучасної пісні та популярної музики розпочалася в невеликому кабінеті в будівлі на площі Калініна у Києві (сьогодні Михайлівська). На той час кабінет був виділений для роботи молодих талантів – музикантів, композиторів, письменників. Невелика команда організаторів саме там і прийняла рішення вивести українську музику на новий рівень.
Саме так і було покладено початок потужній культурній революції, що відбулася в часи прийняття важливих рішень для України. Дебютний фестиваль був під загрозою, та неймовірними зусиллями організаторів його таки було врятовано.
841394_1774658
Він відбувся у 1989 році у Чернівцях – батьківщині Володимира Івасюка, назва відомої пісні якого і була взята за ім’я фестивалю. Це було неймовірне дійство, яке дало можливість українцям почути та побачити своїх, вітчизняних виконавців, та назавжди забути про комплекс неповноцінності.
Ця подія стала також початком українського шоу-бізнесу.
До речі, партійна верхівка, що таки погодилася на проведення фестивалю, запросила з Карпат справжнього мольфара, який мав завдяки своїм ритуалам допомогти розганяти хмари, бо дощ загрожував зриву свята.
581978_1_w_570
Головні досягнення
Применшити значення цього аутентичного фестивалю просто неможливо. Проходячи раз на два роки, кількість глядачів та учасників щоразу неймовірно збільшувалась, і якщо на перший фестиваль прийшло близько 40 тис, то вже через два роки їх було 60, а після і 160 тис.
І з кожним разом це число зростало і в 2007-2009 роках складало вже 500 тис.
«Червона рута» стала відкривачем талантів та справжньою фабрикою пісень, які стали розлітатися між людей, здобуваючи популярність. Та окрім цього фестиваль став своєрідним викликом існуючій радянській системі, адже українці дозволили собі те, що десятками років намагалися вбити –самобутність.
Так, завдяки фестивалю стали відомими близько 90% виконавців, які і стали піонерами українського шоу-бізнесу. Серед них була Ірина Білик. Хоч співачка і не стала лауреатом в 1989 році через свій невдалий виступ, причиною якого стала хвороба, та все ж була помічена музичними фахівцями. Саме це дало їй дорогу у Народні артистки України.
Серед рок-ансамблів, що брали участь у дебютному фестивалі були і знамениті Брати Гадюкіни, які отримали друге призове місце.
Популярність «Червона рута» принесла і гуртам Табула Раса, Плач Яремії, Мертвий півень, Піккардійська Терція, ТНМК, Тартак, відомим виконавцям Олександру Пономарьову, El-Кравчуку, Ані Лорак, Наталі Могилевській, Катерині Бужинській та Марії Бурмака.
Сьогодні «Червона рута» вже не настільки популярна та «міцна», але свої головні завдання вона виконала – запалила іскру віри у щасливе майбутнє української музики. А тепер бережно охороняє історію, яка стала частиною історії незалежної України.