ЦІКАВЕ

Автор: Lucky
Палити чи не палити? Ось у чому питання
Мало хто знає, що завтра, 31 травня, весь світ влаштовує антитютюнові акції, адже це Всесвітній день без тютюну.
Давайте звернемося до історії.
А чи знали ви, що тютюн привіз ще сам Колумб? Так от, під час його експедицій індіанці дарували морякам тютюнові листя, які використовувалися як лікарські препарати.
Сам Колумб не оцінив цю рослину, проте один моряк з його комаднди - навпаки. Його звали Родеріго де Перез. Саме він привіз звичку палити з експедиції і став першою жертвою тютюну.
Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням був встановлений ще у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Відтоді цей день відзначається 31 травня кожного року.
Світова спільнота намагалася, щоб ця проблема в нашому столітті зникла, проте, на жаль, вона існує і до сьогодні.
Шокуючий факт: за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я у світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно вмирають більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, або від СНІД.
Основними причинами смертей, пов'язаних із тютюнопалінням, є: - серцево-судинні захворювання (47%); - захворювання органів дихання (19%); - рак легень (16%); - інші види раку (9%) - інші причини (9%).
В Україні палить близько 11, 5 млн жителів, з них — 9,1 млн чоловіків та 2,5 млн жінок. У відсотковому відношенні — 60% і 11,2%, відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років — є постійними курцями. Більша частина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.
Ви не вважаєте, що це жахливо? Я, наприклад, вважаю.
Недавнє опитування в одній із великих країн, що розвиваються, показало, що дві третини курців помилково вважають, що куріння спричиняє невелику шкоду, або взагалі не робить її, деякі з них хочуть кинути палити, проте настільки стали залежні, що не можуть.
Що ж ми повинні знати про паління.
Під час паління нікотин впливає на стан нервових центрів, які формують відчуття задоволення у людини. Тривале паління призводить до нікотинізму — хронічного отруєння, яке характеризується зниженням працездатності, ураженням дихальної та серцево-судинної систем.
Смертельна доза нікотину для людини — 1 мг на 1 кг маси тіла, міститься у 20 міцних цигарках, однак протягом паління нікотин поступово надходить у кров, посилюються ознаки отруєння, спрацьовують захисні рефлекси — кашель, виділення слизу, нудота, які проти волі людини стримують подальше накопичення у крові нікотину, але не запобігають хронічному отруєнню.
При згорянні 20 г тютюну виділяється 1,2 мг ціанідів, 1,2 мг сірководню, 640 мг аміаку, 920 мг чадного газу, майже 1 г дьогтю, що складається з різних смол. Жоден фільтр не затримує навіть половину цих токсичних речовин, і вони потрапляють на величезну внутрішню поверхню, де пошкоджують клітини альвеол та капілярів, а потім надходять у кров.
При потраплянні диму до ротової порожнини наявні у ньому речовини, насамперед дьоготь, відкладаються на емалі, спричинюючи її пожовтіння, а потім і пошкодження. Вони ж подразнюють рецептори і стимулюють утворення слини, яка захищає від них. Проте частина цих речовин розчиняється у слині і заковтується, негативно впливаючи на клітини в інших частинах шлунково-кишкового каналу.
Та найбільш поширеним наслідком паління є розвиток раку легень.
Нікотин впливає на стан вегетативної нервової системи, а саме посилює секрецію та моторику травного каналу, тому поступово виникає залежність роботи шлунка та кишечнику від зовнішнього надходження нікотину. Інші речовини, що потрапляють із слиною з ротової порожнини, викликають подразнення рецепторів, спричиняють до появи запалення, виразкової хвороби, пухлин, жовчнокам'яної хвороби.
Ну що, ви все ще хочете палити?
Запам'ятайте, що ваше подальше життя залежить тільки від вас. Якщо ви хочете, ви будете здоровими. Рекорд ФМ закликає всіх українців кинути цю погану звичку і зробити так, щоб у наших нащадків було щасливе життя без тютюну.