ЦІКАВЕ

Автор: Katrin
Карл Фаберже – ім’я, що коштує мільйони
На жаль, про Карла Фаберже світові відомо небагато. Крім того, що він був людиною не публічною, і не звиклою до слави, його цінний особистий архів був втрачений під час революції. Але тривалий час на його імені заробляли мільйони ті, хто хотів збагатитися за чужий рахунок. Адже унікальні ювелірні роботи цього скромного чоловіка відомі на увесь світ.
В кінці 19 століття на одній з виставок в Москві імператор Олександр ІІІ побачив роботи Карла Густавовича, і практично одразу запропонував йому почесне місце ювеліра при імператорському дворі.
Та за словами правнучки майстра, справа, що стала життям її дідуся, спочатку зовсім не приносила йому задоволення. Найбільше він любив займатися реставрацією, і робив це настільки захопливо і віддано, що навіть не думав про оплату своєї праці.
1440028626
Та визнання самим імператором поклало на чоловіка і певні зобов’язання. Тому він став активно працювати, щоб порадувати членів імператорської родини коштовними подарунками. Все почалось з невеличкої корзиночки з квітами, які були зроблені з коштовного каміння. Цей подарунок призначався для дружини імператора, і він настільки їй сподобався, що жінка попросила ще щось «із цієї серії».
Так почалася історія створення цілої серії коштовних ювелірних великодніх яєць. Спочатку це було яйце, що було зроблене по принципу «матрьошки»: всередині була курочка, а в ній – корона.
Kurinoe
З часом Фаберже вдосконалював свої вміння, і дуже скоро почав створювати справжні шедеври. Так, наприклад, матері його високості ювелір зробив яйце, всередині якого зумів створити максимально схожу копію її резиденції.
Yaytsa Faberzhe 11
Імператриця більш за все любила яйце «Конвалії». Це був справжній символ її безмежного і справжнього кохання до свого чоловіка. Виріб був прикрашений справжніми білими перлами, які справді нагадували конвалії. Був у цьому яйці і свій секрет – натискаючи на бокові перлини, в верхній частині з’являлися три медальйони з зображенням Олександра ІІІ і двох дітей сім’ї.
ec7e22cfab8ebc8450c30a6af19074d3
Карла Фаберже часто порівнювали з шульгою, що «підкував блоху», адже, наприклад, робота «Конюшина» вразила навіть досвідчених ювелірів. Її висота всього 2,5 см, і навіть в такій мініатюрі Фаберже примудрився сховати чотирилисник, на листах якого були зображені мініатюрні портрети доньок імператорської родини.
1d8f369c8afa2201561e9ae30ea81c9d
А от вершина майстерності Карла Фаберже була помітна в виробі «Лаврове дерево». Він став подарунком для вдови Олександра ІІІ – Марії Федорівни. Після смерті чоловіка її нічого не радувало, і вона попросила у сина подарунок «з голосом». Майстер виконав свою роботу бездоганно – дерево з пташкою всередині. Якщо натиснути на малесенький важіль, з крони з’являється пташка, та починає співати.
bdd67b9a018aa203377e9a7018d16fa9bc81d6118025038 (1)
Всього подібних творінь Карла Фаберже нараховується 52, і всі вони зберігаються в музеях або приватних колекціях. Та сьогодні «яйця Фаберже» можна придбати в багатьох ювелірних крамницях, але всі вони – не більше ніж звичайний «рімейк». Знадобилось багато років та судових розбірок, щоб порушення авторських прав на ці вироби нарешті припинилось.