Без рубрики

Автор: alena
Вишиті традиції українського народу
Через просту та водночас геніальну систему знаків – квадратиків, хрестиків, гілочок – розкривається ставлення українця до таких філософських категорій як Всесвіт, життя на Землі, народження, смерть, осмислення свого місця та покликання. Для нашого народу традиційно ці поняття були святими. Тому пропонуємо вашій увазі добірку найбільш цікавих візерунків вишивок.
Калина Калина – дерево нашого українського роду. Колись у сиву давнину вона пов’язувалася з народженням Всесвіту, вогненної трійці: Сонця, Місяця і Зорі. А оскільки ягоди калини червоні, то й стали вони символом крові та невмирущого роду. Ось через це весільні рушники, дівочі і навіть парубочі сорочки тяжкі тими могутніми гронами.
Дуб і калина Це мотиви, що найчастіше зустрічаються на парубочих сорочках і поєднують у собі символи сили і краси, але сили незвичайної, краси невмирущої. Дуб – священне дерево, що уособлювало Перуна, бога сонячної чоловічої енергії, розвитку, життя.
Виноград Символіка винограду розкриває нам радість і красу створення сім’ї. Сад-виноград – це життєва нива, на якій чоловік є сіячем, а жінка має обов’язок ростити й плекати дерево їхнього роду. Мотив винограду бачимо на жіночих та чоловічих сорочках Київщини, Полтавщини. А на Чернігівщині виноград в’ється на родинних рушниках.
Мак З давніх-давен в Україні святили мак і ним обсівали людей і худобу, бо вірили, що він має чарівну силу, яка захищає від усякого зла. Ніжна трепетна квітка несе в собі незнищенну пам’ять роду. Дівчата, в сім’ї яких був загиблий, з любов’ю і сумом вишивали узори маку на сорочках, а на голови клали віночки з семи маків, присягаючи цим зберегти й продовжити свій рід.
Ружі Пишні ружі рясно розквітли на сорочках і рушниках багатьох областей України. В слові ружа ви знайдете древню назву Сонця – Ра. А може, воно означає вогненну кров, бо староукраїнська назва крові – руда. Узори з ружами укладалися за законами рослинного орнаменту, що означало безперервний сонячний рух з вічним оновленням.
Хміль Узори, що нагадують листя хмелю, відносимо до молодіжної символіки. Крім Центральної України, вона поширена на Поділлі та Волині. "Хміль" дуже близький до символіки води й винограду, бо несе в собі значення розвитку, молодого буяння та любові. Можна сказати, що узор хмелю – це весільна символіка. Народна пісня підказує, що "витися" - для хлопця означає бути готовим до одруження, оскільки для дівчини заміж іти – це "пучечки в’язати".
Птахи На родинних рушниках, де вишите розлоге Дерево життя з присутнім філософським розумінням минулого, сучасного і майбутнього, птахів вишивали фантастичними. Розташовували їх при корені, у середині стовбура і віття з обох боків дерева. Це свідчило про міцність та незнищенність роду.
Земля, Вода, Сонце і Вогонь З глибини минувшини дійшли в орнаментах українських вишивок ці символи – Земля і Сонце, що в поєднанні з Водою складають життєдайну трійцю. Це знаки тих сил, без яких неможливе саме життя. Фігури ромбу – це символ плодоріддя Землі-матері, щедро засіяної, зігрітої Сонцем, щоби буяло життя наше.
Зірки Зірки, розкидані на рукавах та зібрані в геометричний орнамент – це уявлення про структуру Всесвіту, котрий вже є не хаотичним і безладним, а упорядкованим і гармонійним. І знову засіяним, щоб нести нові й нові паростки життя у далекі світи. Зоряне небо. Зоряна сорочка. Космічна сорочка Київщини. Ось він, Всесвіт і людина в ньому. Лад. Погляньте самі на бруньки-рученята Берегиньок, вишитих по низу рукава. Одягнеш цю сорочку і відчуєш: я – частинка цього дивосвіту.
А Ви вже обрали орнамент, який пасує Вам найбільше?