Без рубрики

Автор: Katrin
«Тудою» чи «сюдою»? Топ найпоширеніших помилок розмовної української
Ми всі давно звикли до суржика. Та як писав відомий український поет Максим Рильский про рідну мову: «пильно й ненастанно політь бур’ян, чистіша від сльози вона хай буде», закликаючи вдосконалювати свої знання. Адже чиста, справжня, милозвучна українська тільки тоді звучить мов пісня, коли в ній немає місце прикрим помилкам.
В Міжнародний день грамотності ми вирішили скласти список найпоширеніших помилок, які часто трапляються у наших розмовах.
03
«Доброго дня» чи «добрий день»?
Здавалося б, ну що може бути простіше. Звичне звертання, яке ми використовуємо щодня. Та виявляється, використовувати словосполучення «добрий ранок», «добрий вечір» можна у родовому відмінку, тобто «доброго ранку» та «доброго вечора», а от «добрий день» залишається незмінним.
08
«Освічений» та «освідчений»
«Я справлюсь з цією роботою, бо я - достатньо освідчений» - говорить вам потенційний працівник вашої фірми. Його професійні якості можуть бути справді високими, а от рівень грамотності, на жаль, не дуже.
Адже людина, яка отримала, наприклад, вищу освіту є «освіченою», і не інакше.
А щодо освідчення – то це вже справа більш інтимного характеру, коли зізнаються у коханні.
02
«Заключається»
Одна з помилок, що зустрічаються дуже часто. Слово «заключається» є калькою з російської, і в українській мові такого слова не існує. Замість нього використовують, залежно від контексту – якщо це договір, то він «укладається», а проблеми – «полягають».
nl_06
«Вона зайшла в яскравому пальті до метра»
Спершу може здатися, що фразу написав той, хто зовсім не дружить з елементарними правилами. Та насправді, в українській мові слова «пальто» та «метро» відмінюються. Тому нехай вас не дивує таке звучання.
nl_05
«Приймати участь» чи «брати участь»?
Слово «приймати» наші співвітчизники часто вживають не за призначення. Тому радимо уважно перечитати правила. Найбільш поширеною помилкою є вживання цього слова у словосполученнях «приймати участь», «приймати близько до серця», «приймати до відома».
Запам’ятайте, що в даних випадках потрібно говорити «брати участь», «брати до серця», «брати до уваги», «брати до відома».
Як бачите, нічого складного в правильному вживанні слів немає. І головне тут – бажання розмовляти чистою українською. Віримо, що у вас все вийде.