Що таке МАСЛЯНА та з чим її їдять
Завершення зими супроводжується традиційним масляним тижднем. Масляна – це одне з найдавніших слов’янських свят, тому що бере свій початок ще з дохристиянських часів.
Походження свята Масляна
Масляна (або Масниця) символізувала прихід весни та пробудження природи. Древні слов’яни відзначали "проводи зими" та початок весни і весняного землеробства. В цей день вшановували Сонце, яке несло тепло і пробуджувало природу, тому й готували жертовний хліб, схожий на це небесне світило – млинець.
Свято активно відзначалося не лише в період язичництва, а й після запровадження християнства.
Коли святкують Масляну?
В наш час святкування не має чіткої дати, адже залежить від найголовнішого християнського свята - Великодня та передує семитижневому посту. У 2017 році масничний тиждень розпочинається 20 лютого і триватиме до 26 лютого.
Чиє це свято?
Сьогодні в Інтернет-просторах можна зустріти дебати – чи Масляна є українським, чи все ж російським святом? Зважаючи на язичницьку історію походження, відповідь очевидна – перш за все, це древньослов’янське свято, зароджене на території нашої Батьківщини. А ми, українці, є спадкоємцями традицій Київської Русі. Отже Масниця – наше культурне надбання, незалежно від особистих релігійних переконань – християнських чи язичницьких.
Традиційна страва Масляної – млинці чи вареники?
Прихід весни ототожнювали з Сонцем, тому на Масляну готували обрядовий хліб у формі кола – млинець. Стародавні слов’яни вірили, що разом з круглим, рум'яним млинцем вони з'їдають частинку тепла і могутності небесного світила. Недарма кажуть: "Без млинця - не Масляна".
Вареники вважаються символом Місяця, тому що своєю формою нагадують його обриси. Свого поширення ця страва набула на території України у період козацтва. Беручи до уваги мінімум півтора тисячолітнє походження свята та відсутність вареників у меню давніх слов’ян, традиційною стравою Масниці являються саме млинці, а вареники увійшли в традицію лише в останні століття.
Українські звичаї варто шанувати і передавати наступним поколінням. Тож долучайтеся до свята та відвідуйте заходи, присвячені Масляні.