Сьогодення пропонує нам безліч варіантів того, як прикрасити, оздобити давній та наділений глибоким змістом символ свята Пасхи - великоднє яйце. Але чи замислювались Ви над змістом давніх традицій нашого народу? Як на мене, створення особливого настрою та атмосфери об'єднання родини і є головним змістом Пасхальних традицій та свята взагалі. Саме про традиційні техніки оздоблення Пасхального яйця розповімо далі.
Чи задумувались Ви чому з року в рік ми виокремлюєм яйце серед інших продуктів харчування? Писанка з’явилася у часи язичництва як атрибут весняних культових народних обрядів, пов’язаних із весняним пробудженням землі, початком сільськогосподарських робіт, появою перших дарів природи. Саме з цих народних обрядів християни й запозичили роль яйця як життєдайної сили. Саме яйце завжди символізувало нове життя.
Спочатку серед українців побутували „крашанки” – яйця фарбували в один колір рослинним барвником: відваром лушпиння цибулі, кори дуба, соку буряка, ожини, винограду або капусти. Пізніше з’явилися „крапанки”. Робили їх так: спершу яйце опускали в якусь одну фарбу, потім, коли воно висихало, на нього наносили крапки гарячого воску. Далі яйце клали у фарбу іншого кольору. Після висихання фарби яйце опускали у гарячу воду. Віск зникав і виходило яскраве яйце з різнокольоровими крапками.
Воскова техніка і колись, і в наш час застосовується при створенні, власне, писанок. Віск накладається на поверхню яйця тоненькою металевою трубочкою – писачком. Спершу наносять лінії орнаменту, що мають бути білими. Потім яйце опускають у барвник якогось певного кольору. Потім знову наводять писачком воскові орнаментальні елементи і опускають у барвник іншого кольору. Таким чином створюється орнаментальна композиція з двох і більше кольорів. Після того, як фарби висохнуть, писанки ставлять у гарячу піч, де з них стікає віск.
До більш рідкісних різновидів пасхального яйця належать „мальованки” – яйця, розмальовані пензликом, та „дряпанки” – крашанки, по яких голкою або іншим гострим металевим предметом видряпувався орнамент.
Велике значення має символіка великоднього яйця. У кожному регіоні України поширений певний вид орнаменту. Це ж стосується й кольорової гами. Візерунок на писанках здебільшого геометричний та рослинний. Але трапляється й зображення людини (наприклад, Богині-Берегині з піднесеними руками), оленя, коня, півня чи іншої птахи. Окрему групу становлять писанки із зображенням солярних знаків — Сонця та зірок. Кожен символ має своє тлумачення. Скажімо, „гарбельки” захищають від нечистої сили, ромб та квадрат приносять гарний урожай, а дубове листя символізує чоловічу силу.
Саме тепер, у мене з'явилось бажання цьогоріч створити сімейне дійство під назвою "оздоблення пасхального яйця"! Свої традиції не слід забувати, а навпаки - дарувати їм нове життя, бо саме в цьому знаходиться сутність української душі!